היגיינת הפה

שמירה נכונה על היגיינת הפה היא מפתח מרכזי בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים, מניעת מחלות והשגת חיוך מושלם. חשוב להקפיד על סילוק רובד החיידקים המצטבר באופן טבעי על הרקמות על מנת למנוע נזקים בעתיד ולהימנע מטיפולי שיניים מורכבים ויקרים. 

כדי להבין כיצד לשמור על היגיינת הפה פנינו לד"ר נמרוד דיקשטיין – מומחה לאורתודונטיה (יישור שיניים ולסתות) בטכנולוגיות חדשניות ומתקדמות כדוגמת שיטת אינויזליין (Invisalign). 

טיפים לשמירה על היגיינת הפה והחניכיים בבית

כדי לשמור על היגיינת הפה באופן הנכון ביותר בבית, חשוב להקפיד על ביקור במרפאה של מומחה לטיפולי שיניים ולקבל הדרכה פרטנית על ידי שיננית ורופא שיניים מקצועי ומנוסה. לאחר ההדרכה האישית של מומחה החניכיים יש להקפיד על ההוראות הבאות:

 

  • צחצוח שיניים נכון – חשוב להשתמש במברשת ובמשחת שיניים איכותית בהתאם להמלצות הניתנות על ידי רופא השיניים והשיננית. עליכם להקפיד על צחצוח השיניים לפחות שתי דקות בבוקר ובערב.
  • מברשת בין שיניות – אם קיימים מרווחים בין השיניים שלכם או של הילד, מומלץ לצחצח שיניים רק באמצעות מברשת בין שיניות לפחות פעם ביום.
  • חוט דנטלי – מומלץ להקפיד על שימוש קבוע ויומיומי בחוט דנטלי איכותי המומלץ על ידי רופא השיניים או השיננית שלכם, במיוחד אם השיניים צמודות. חשוב להשתמש בחוט דנטלי מול המראה, בדרך כלל כדקה אחת או שתיים.
  • מי פה – רצוי לשטוף את הפה בעזרת מי פה מחטאים לפחות פעם ביום, בהתאם להנחיות רופא השיניים והשיננית. יש מגוון עצום של מי פה, חשוב לרכוש רק מוצר הנמצא בפיקוח משרד הבריאות ובהתאם להמלצות רופא השיניים שלכם.
  • מכשיר שטיפה ייעודי – אם רופא השיניים אבחן התקנת שחזורים בשוגג המונעים גישה וניקוי אפקטיבי על ידי מברשת שיניים וחוט דנטלי, חשוב להשתמש במכשיר שטיפה ייעודי עם זרם מים חזק לניקוי יסודי ולשמירה על היגיינת הפה.
  • ניקוי יסודי בתקופת יישור שיניים – יש לקבל הנחיות מפורטת מהמומחה ליישור שיניים בתקופת הטיפול הממושכת, במיוחד אם בחרתם ליישר שיניים בשיטת הסמכים. לכלוך רב מצטבר סביב הסמכים המתכתיים והגומיות, כדי להימנע מנזק בלתי הפיך חשוב לשמור על היגיינת הפה ומומלץ להקפיד על תזונה נכונה ובריאה. 

 

ראוי לציין כי יש שיטות מתקדמות וחדשניות בתחום האורתודונטיה כמו שיטת אינויזליין (קשתיות שקופות). שיטה זו מאפשרת לכם להסיר את הקשתיות לפני צחצוח השיניים ובזמן האוכל. לכן, אין פגיעה בשיניים בתקופת היישור, קל יותר לשמור על היגיינת הפה ובסיום הטיפול אין צורך לעבור שיקום פה מורכב ויקר יותר.

ד"ר דיקשטיין מסביר לנו שהשיניים הטבעיות נגישות יותר לאביזרי הצחצוח והשמירה על ההיגיינה, לכן הן תישמרנה בצורה טובה יותר מכל פתרון חלופי. זו הסיבה מדוע כיום מומחים בעולם רפואת השיניים ממליצים לשמור על השן הטבעית והם אינם ממהרים להציע למטופלים עקירות או החלפת השן בשחזורים שונים כגון: סתימות, כתרים וגשרים.

אם אין מנוס מהחלפת השן הטבעית בשחזור, עליכם להקפיד על טיפול רק אצל רופא שיניים מומחה. טיפול במרפאה מתקדמת מבטיח לכם שמירה על מרווחים נכונים בין השיניים ו/או השחזורים כדי להבטיח מעבר תקין ונוח למברשת השיניים ולחוט הדנטלי. כיום כבר ידוע שניקוי יסודי של 360 מעלות מסביב לשן הטבעית או לשחזור הוא מתכון בטוח לשמירה נכונה על היגיינת הפה.

המפתח לבריאות הפה הוא שמירה על היגיינה נכונה

המפתח העיקרי לבריאות הפה והשיניים, לרבות הצלחת טיפולים כמו יישור שיניים, מתחיל בניקיון הפה ובשמירה קפדנית ויסודית באופן יומיומי של השיניים. לכן, מומלץ לקבל את הוראות הצחצוח של השיניים וההמלצות לסוג המברשות, משחת השיניים, החוט הדנטלי וחומרי השטיפה, רק ממומחה לאורתודונטיה או משיננית מוסמכת ובעל ידע וניסיון רב.

כמו כן, חשוב להקפיד על תזונה נכונה ובריאה, להימנע  ממשקאות ממותקים ומוגזים עתירי סוכר, לאמץ אורח חיים בריא, להקפיד על ביקורים אצל רופא השיניים – לפחות פעמיים בשנה, ויש להימנע מהזנחה כללית של הפה אחרת אתם עלולים לסבול מדלקות ומבעיות כמו נסיגת חניכיים, נשירת שיניים, מחלות חניכיים, עששת, פטרת, נגעים שונים ועוד.

ד"ר נמרוד דיקשטיין הוא רופא שיניים מומחה לאורתודונטיה בטכנולוגיה מתקדמת, בעל ניסיון עשיר בכל הטיפולים החדשניים ליישור שיניים ובעלים של מרפאה פרטית בהרצליה המתמחה בהשגת החיוך המושלם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​